На 3 март Русе се превърна в символ на родолюбие и национална гордост.
За първи път в страната ученици понесоха 900-метров трибагреник, който е най-дългият в България. Това рекордно по дължината знаме бе сред основните акценти на празника. Инициативата е на Средно училище „Васил Левски“ и е подкрепена от местната администрация.
През целия ден градът беше изпълнен с патриотични събития, които обединиха русенци и гости на града в почит към Освобождението на България.
Тържествена церемония пред Паметника на свободата
В 10:30 ч. започна официалната церемония пред Паметника на свободата, където беше строен почетен караул. В церемонията се включиха XIII Младежки гвардейски отряд към Общинския младежки дом, Общинският духов оркестър, хорът към ДЮФА „Зорница“ с ръководител Светлана Недкова-Петрова и победителят в тазгодишното издание на конкурса „За да я има България“ Даниел Христов, възпитаник на Националното училище по изкуствата „Проф. В. Стоянов“. Благодарствен молебен отслужиха свещеници от Русенската митрополия.
„Три багри, едно знаме – вчера, днес, завинаги“
Кулминацията на честванията бе в 12:00 ч. на русенския кей, където учениците от СУ „Васил Левски“ поведоха празнично шествие със специално изработен национален трибагреник с рекордната дължина от 900 метра. Знамето беше разгънато от Вития мост на изток по крайречната алея.
Хоротека за всички
След шествието, в района до Вития мост, Фолклорният танцов клуб „Родолюбец“ организираха хоротека с носии. Всички любители на българските народни танци бяха поканени да се включат и да направят празника още по-цветен и емоционален.
Празнично шествие в кв. „Долапите“
В 14:00 ч. от началото на ул. „Стремление“ в квартал „Долапите“ тръгна шествие с трибагреник, дълъг 60 метра, носен от участниците. Крайната му точка бе Паметникът на загиналите в Балканската война и Първата световна война, разположен в двора на църквата „Архангел Михаил“. Организаторите призоваваха присъстващите да облекат български народни носии.
Подарък за русенци – театрална постановка „Под игото“
Празничната програма продължи с две БЕЗПЛАТНИ представления на спектакъла „Под игото“ от Драматичния театър „Стоян Бъчваров“. Те започнаха от 15:00 и 19:00 ч. в Голямата зала на Доходното здание. Вратите бяха отворени съответно в 14:20 и в 18:20 часа. Режисьор на представлението по романа на Иван Вазов бе Бина Харалампиева. Ролите бяха поверени на блестящ актьорски състав, като постановката се радва на изключителен успех в страната.
Русе става център на футболната страст: Национална купа „3 март“
За любителите на футбола Русе предложи атрактивно състезание за спечелването на Национална купа – „3 март“. На изкуственото игрище на стадион „Локомотив“ от 9 часа започнаха мачовете на футболистите аматьори.
Безплатни посещения в два музея
На 3 март 2025 г. влизането в Пантеона на възрожденците и Къщата музей „Баба Тонка“ беше без билети.
Отворени за посещение бяха следните експозиции:
• Исторически музей;
• Екомузей с аквариум;
• Къща музей „Баба Тонка“;
• Къща музей „Захари Стоянов“;
• Пантеон на възрожденците;
• АР „Ивановски скални църкви“;
• Римска крепост „Сексагинта Приста“.
Безплатен обществен транспорт
За улеснение на гражданите всички линии на градския транспорт в Русе бяха безплатни на 3 март и се движиха по празнично разписание, което бе публикувано на официалния сайт на Община Русе и на електронните информационни табла по спирките.
Присъединете се към празнуващия свободата Русе и станете част от тържеството на родолюбието и националната ни гордост през 2026 година!