Градските часовници в Русе измерват историята на населеното място и носят индустриалните белези на вековете, в които са създадени.
Най-старият часовник е поставен на първата ЖП гара в България, която е построена в Русе
Първата железопътна гара в България е открита в Русе през 1866 г. с железопътната линия Русе – Варна. Намира се в източната част на града, непосредствено до река Дунав за улесняване на прехвърлянето на пътници и товари от кораби в посока Варна и обратно. Днес сградата е Национален музей на транспорта.
„Часовникът вероятно е монтиран при строежа на гарата, пуснат е около 1866 г.“, разказва инж. Александър Първанов, член на сдружение „Русчук“, и специалист, който разбира сърцата на русенските часовници и умее да продължава техния живот. Механизмът е произведен от фирма „Войле“ в град Бокенем, Германия. Той е типичен гаров (перонен) часовник – има стояща кутия в чакалнята и 2 циферблата на перона. Модифициран е със самонавиване, което не се ползва в момента. Външните циферблати не работят.
Описание: Най-старият часовник е поставен на първата жп гара в България
Часовник с два циферблата е монтиран на сградата на първия извън София клон на Българската народна банка
Предполага се, че е сложен през 1896-1897 година, но за това няма данни. Сега в зданието се помещава Инспекцията по труда. Сградата е строена през 1896г., а неин архитект е Хайнрих Майер. Там се е помещавал първият клон на Българската народна банка извън София. „Механизмът е произведен от фирма „Манхард“ в Мюнхен вероятно около 1895 г. Това на практика също е гаров часовник с два циферблата - външният да гледа към улицата, а вътрешният, който е с по-малък диаметър, – към банковия салон. Този часовник е много хубав, но беше с липсващ вътрешен циферблат (заедно с редуктора и стрелките) и спрян – обяснява Първанов. - Но през 2018 г. от сдружение „Русчук“ започнахме да издирваме и произвеждаме части, монтирахме ги, направихме подобрения. До този момент се грижим за него. Часовникът работи, но имаме още малко детайли преди да го предадем на Инспекцията по труда“.
Описание: Часовникът на Инспекцията по труда
С механичен часовник е разполагала и първата частна банка в България, основана през 1881 година в Русе
Тя е известна като акционерното спестително дружество "Гирдап", което се е намирало в сградата, построена през 1896 г. Зданието е в центъра на града и с годините се превръща в любимо място за среща на русенци, наричано от тях "Часовникът". Няма запазена документация и не се знае кога часовникът е монтиран, разказва Първанов. Според него вероятно това е станало през 1896-1900 година. Произведен е от немската фирма Bernhard Zacharia и разполага с голям и хубав циферблат.
След национализацията през 1947 г., сградата на „Гирдап“ променя предназначението си, но часовникът остава част от нея, за да напомня и днес за времето, когато Русе е бил финансовото сърце на България.
Часовникът няма камбана, озвучен е изкуствено с частни средства и се поддържа безвъзмездно от 2017 г. досега. На всеки кръгъл час се чува гонгът му, а от 2018 г. по Коледа и на 24 май от него звучат мелодии, свързани със съответния празник. Послената профилактика на часовника е правена през ноември 2022 г. от Областна администрация.
Описание: Часовникът на първата частна банка в България, позната като дружество „Гирдап“
Най-голям и най-представителен е часовникът на първата в страната Търговско-индустриална камара, която е създадена в Русе
Сградата се намира на площад “Батенберг” и в нея днес се помещава регионалната библиотека „Л. Каравелов“. Зданието е от 1914 г. и е било предназначено за първата в страната Търговско-индустриална камара. Тогава обаче все още не е имало часовник, въпреки че е било предвидено място за него. Така е било до 1923 г., когато търговската камара е доставила механизъм от фирма „Войле“. „Едва тогава е поставен часовник - обяснява Първанов, който е автор на единственотo към момента изследване и описание на историята по доставката и монтажа на този часовник. - Механизмът е запазен в автентичния си вид, той е масивен, с бронзови зъбни колела, монтирани в красиво отлети конзоли, и външна камбана. Има две отделни макари за часовника и камбаната, звъненето е еднократно на половин и съответен брой пъти на кръгъл час. Махалото е изящно, с дървено рамо и отлята с характерната релефна емблема на фирмата. Циферблатът е с диаметър 140 см, задвижван с метални пръти от около 5 м. Днес някои модели, произведени от фирмата на Йохан Войле, са представени в музея на часовниците в немския град Бокенем, където е била създадена фирмата. В България са доставени много часовници на Войле, от които два се намират в Русе – единият в кулата на библиотеката, другият – в салона на първата в страната жп гара, сега Музей на транспорта“.
През 2014 г. по инициатива на Александър Първанов, с личен труд и със средства на няколко бивши ученици от училище „Христо Ботев“, при пълното съдействие на директора на библиотеката Теодора Евтимова, часовникът е изцяло почистен, сглобен и възстановен, като е нает и русенският часовникар Бохос Саркисян. Възстановени са циферблатът, връзката с камбаната и осветлението, както описва в книгата си „Градските часовници“ авторът й Алекасндър Първанов. От 2014 г. постоянно отмерва времето, а през 2020 г. ръководството на библиотеката основно ремонтира помещението с часовника и то вече е чудесно място за посещения. Часвониковата кула е част от туристическата обиколка, която предлага Регионалната библиотека „Л. Каравелов“.
Описание: Часовникът на Регионална библиотека „Л. Каравелов“ и неговия механизъм
Часовникът на Централна ЖП гара в Русе, която е единствената в България триетажна ЖП гара
Сградата е построена по проект на русенския архитект Пинпирев, който е проектирал и Софийската централна гара. Зданието е пуснато в експлоатация през 1955 г. и оттогава е един от символите на града. Часовникът е монтиран над главния вход на гарата. През 2007 г. той е ремонтиран и възстановен от майстора на часовници Александър Абаджиев.
ЖП гарата, заедно с Дунав мост и стъклената будка в центъра на града, става една от емблемите на Русе през 50-те и 60-те години на миналия век.
Описание: Най-старият часовник е поставен на първата жп гара в България
Часовниците на сградата на Общината и Областта
Другите важни часовници в Русе се намират на фасадата на сградата на Община Русе и Областната управа. „Те са част от електромеханична система, включваща общ таймер и циферблати в коридорите на всички етажи и на фасадата на главния вход – пояснява Александър Първанов. - След повреда на главното устройство, се наложи да се изработи ново и сега работят само двата часовника, които са на входа на зданието“.
Всеки часовник на обществените сега сгради обогатява културния, икономически и исторически облик на Русе и напомня за времето, когато Русе е бил финансов център на България. Стрелките отброяват политически събития и социални промени и превръщат механизмите в символи на европейското развитие на града.